umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Sosyal_Bilimler
 02-09-2018

Kompozit_günlük;_düşünsel_kompozitler

İnsanın kendini tanımlaması gerekiyorsa, bunu, kendi yapabildikleri/becerileri ile yapması gerekir.  Temel beceriler, herkes için geçerli becerilerdir. Gerçek ve orijinal beceriler ise bu temel beceriler üzerine gelişir.

Bizim toplumsal yapımız içerisinde, kişinin kendini, becerileri açısından tanımlayamaması sonucu önemli bir şey daha oluşur: Bu becerileri temel alan, düşünsel üretim olmaz. Yani insanın gerçek bir fikri olmaz. Olan şeyin en açık anlatımı da şu şekilde olur: Deniz yüzeyinde bir tankın ilerlemeye çalışması. Tank mutlaka batar. Birtakım gurultular filan çıkarır suya battığında, belki biraz da ilerler... fakat işte sorun şu ki o tankın denize dalmasındakki maksat nedir? Bir maksat/amaç da oluşamaz.  

Bu ülkede, "değer" kavramından çok, değersizlik-in daha kolay tanımlanabilmesi ne kadar acıdır.

-1:18--02:09:2018
_._

İyi PArti bir ABD projesidir.

-3:17--30:08:2018
_._

Toplu tecavüz konusu açılmıştı. Elif denen şomiliye nasıl tecavüz edilebilirdi? Tesadüfün ilginçliğine bakınız; konuyu açanlardan biri bu gün onu bir adamı keklemiş halde görmüş. Adam acıdım. Kim olduğunu bilmesem de.  Elifin nasıl biri olduğunu anlaması... mümkün olmayabilir. Çünkü böyle bir kadınla herhangi bir ilişkiye başlayacak kişinin kafası geçik olmalı. Yüksek olaslıkla Elif, bu adamı bir gece adam uyurken testere ile kesmeye çalışır. Bakın da görün.

-19:08--28:08:2018
_._

23.00 sularında Didim Kedi evi yanında oturuyorum bir bankta. Bankın yanında uyuyan bir kedi var. Yatış şekli bir ilginç. Gözüm takıldı. Aynı benim gibi yatıyordu. gözüm ona dalmışken bir gölge belirdi kediye doğru. Gölge geldi ve durdu. Soluma bir baktım. 19-20 yaşlarında bir genç delikanlı. Bana bakıyor. Terlemiş. Oysa ki hava sıcak değil. Abi, bir sigaran var mı? dedi. Çok sinirliyim, dedi. Çıkardım paketten bir sigara verdim. Yanan sigaramı da uzattım. Yaktı sigarasını. Hayırdır, sorun nedir? diye sordum. Sigardan bir fırt çekip  başka bir yöne çevirdi yüzünü, kısa süreliğine. Kız meselesi, dedi. Daha da diyecekleri var gibiydi ama siniri söylemesine izin vermedi, laf ağzında tıkandı gibi durdu. Baktım şöyle bir gence. Kalbi yanıyor, aklı yanıyor, yüzü yanıyor... Felsefi bir söz söylemeyi düşündüm... Geçer gider, siktir et, dedim. Genç biraz bozarır gibi oldu. Yine çevirdi yüzünü bu sefer sağına doğru. Birkaç fırt daha çekti sigaradan. Kız meselesi olunca edemiyosun abi, dedi. Bir şey demedim. Sağol sigara için, dedi. Ve gitti. ... Şimdi sabaha doğru saatler... dediğim sözle boğuşup duruyordur.

-4:23--28:08:2018

Kompozit_günlük;_düşünsel_kompozitler
1698


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: 21adc
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net