umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Anı-Günce
 24-08-2018

Benim_karanlık_üniversitelerim

Kullanılmak. Kötü anlamda kullanılmak değil sadece kastettiğim. Şimdiye kadar en az üç öyküde karakter olarak yer aldım. Başkalarının öykülerinde. Erdoğan, Ankara Hukuk fakültesinde okuyordu. Demetevlerde bizimle bir kalıyordu solcu olduğu için. Bir akşam eve geldiğimde sadece o vardı. Salondaki masada öykü yazıyormuş. Ben odama çekilmiştim. Sonra salona geldiğimde bir sohbete koyulmuştuk. En son yazdığı öyküye beni de eklemiş. "Kapı çalındı. Yavaş adımlarla kapıya doğru yöneldim. Gelen Ümit-ti. Uzun, esmer ve kıvırcık saçlı.... diye eklemiş beni. Gazi Diş hekimliğinde okuyan bir sevgilisi vardı. Hayriye. Hayriye edebiyatı seviyormuş. Erdoğan da çok okuyan biriydi. Hayriye-yi gerçekten çok seviyordu. Okuması için ona öyküler yazması benim de çok hoşuma gitmişti. Nihayetinde, oturup konuşulabilecek bir insandı. 

-1:09--24:08:2018

 

Kullanılmak mevzuuna devam edeyim. Kullanılmak konusu haricinde. Tabii o sefil üniversite yıllarımda bir yandan da anlıyordum ki solcu var solcu var. Esaslı solcular da var eşek zikine benzeyen solcular da var.

Zihninizde bir şeyler oluyor olabilir de bir önemli mevzuu da şuydu: nerede duracaktın? Ayakların duracağı yer. Onu bulmakta zorlanıyordum.

En önemli sorun aslında bir karşıt bulmaktı. İdeolojik savaşım diyorsun, eylem diyorsun... zihinsel karşıtlar yoktu. Sağ taraftan bahsediyorum. Tartışılabiliecek bir karşıt yoktu. Çünkü bir aslında bir ideolojileri yoktu. İnanç, bir ideoloji mevhumu bile değildir. Sol-un sürekli parçalanmasının sebebi buydu bana sorarlarsaydı. Yani bir karşııt olsa bir gelişim de olacaktı fakat yoktu. Karşınızda, ne idüğü belirsiz ilkel-inanç patlamalarından başka bir şey bulamıyordum. Öğrenci arkadaşlarımdan bile polise ispiyon için çalışanlar vardı. Evimize kiracı-ev bakmacı kılığında bir sürü sivil polis gelirdi. Yani seni sadece yok etmek isteyenler.

-1:21--24:08:2018
_._

Zaman zaman bir keşke dalgası içimde dalgalanıyor hafif bir şekilde.  Ne içün? Keşke akademik bir kariyer yapa imişim! diye. Yani daha bilimsel bir kişi olabilmek için. Ama şu günki manzaraya bir baktığımda; bu akademik dünya içinde ne yapabilirdim ki? diye de, bu keşke-yi zayıflatan bir dalga daha oluşuyor gönlümde. Akademik dünyann en az yarısı sahte. Sahte profösörler sahte doçentler falanlar filanlar... bunların arasında zaten var olan isteklerin de azalırdı, heba olurdu.

Ben aslında serbet akademisyenim. Serbest bilim adamıyım. Serbest edebiyatçıyım. İyi oldu böyle.

-1:40--24:08:2018

 

Kendi üniversitemden-fakültemden biliyorum. Hocaların büyük bir çoğunluğu akademik bir kafaya sahip değildi. 

 

Benim_karanlık_üniversitelerim
1696


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: d4222
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net