umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Siyaset
 11-07-2018

Başkanlık Sistemi

Başkanlık Sistemini inceliyorum. Dinliyorum. Ara söz olarak hemen söyleyeyim; keşke daha önceden şematik olarak verelerdi ne olduğu ne olmadığını; ben desteklerdim o zamanda. Her ne ise.

Sevmediğimiz isimleri, siyasi eğilimleri bir yana korsak; bana çok mantıklı bir sistem olarak gözüktü. Özellikle; bakanlar kurulunda dışarıdan atanabilecek kişilerin olması iyi bir şey. Biraz uzmanlığa önem verilir, umarım.

Sadece teknik olarak incelersek; hızlı bir sistem. Karar alma mekanizması hızlı işler. Neden? Çünkü Başkan”ın yanında uzmanlardan oluşan kurullar var. Yani başkan tek başına her şeye karar veremez; uzman kurullarla yürütme hızlı bir şekilde gerçekleşir. Uzmanlardan oluşan bu kurullar bana komünist parti yapılarını hatırlattı. Her ne ise.

Biraz da eski işleyişle karşılaştırarak yorum yapmak gerekir. Parlamenter sistemde, kağıt üzerinde her şey güzel görünüyor diye, her şey güzel işliyor diye bir şey yoktu ki. Benim gördüğüm şey şuydu; büyük holdingler, aşiretler, uluslararası bağlantılı parlementerler, mafyatik yapılar vb şeyler… ile var olan bir meclis yapısı, zaten ne kadar “demokrasi”-milli egemenlik temsili olabilirdi ki.

09:07:2018

Başkanlık Sistemi
1685


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: 6cd11
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net