umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Sosyal_Bilimler
 25-06-2018

Padişahım!_Çok_geber!

Neden demokrasi olmadı? Çünkü biz "Padişahım çok yaşa!"dan kurtulamadık hiç. Atatürk o kadar çok işle uğraştı ki bazı şeyleri yetiştirmek için zamanı olmadı. Zaten zamanı olsa da yetiştirse yine bir gün vadesi dolacak ve gidecekti. Bizler; şu partili veya bu partili, şu dinden bu dinden falan filan, hep o içgüdüyle hareket ettik. Toplumsal olarak yani. En modern görüneninden en yobaz görünenine, hep bir gizli padişah vardı içimizde tapındığımız. En dindarına bakın veya dincisine; kişileri yüceltmiş. En modernine bakın; bazı kişileri veya yaşadığı hayatı yüceltmiş. İşte o yüceltilen şeyler, aslında hep bir padişahtır.

Ve biz ne olursak olalım, hep, padişahım çok yaşa dedik. Fakat bu iç padişahları projeksiyone etsek, hiçbir padişah da birbirine benzemez. Pek çok Devlet-i Aliyye padişahının yaptığına benzer şekilde, biz de bizim padişahlarımıza benzemeyen padişahları öldürmeye, hiç değilse ayağını sektirmeye çalıştık. Bencilliklerimiz ve yayılan bencilliklerimiz bir araya da geldi. Herkes kendi imparatorluğuna çalıştı.   Herkes her toprağı kendine katmaya çalıştı. Şimdiki demokrasi kavramının hep bana hep bana habis-narsistiliğine dönmesi bu yüzden.

-10:05--25:06:2018
_._

Seçim 2018. İyi oldu böyle. En genel anlamda şöyle söyleyeyim: Türkiye"de hiçbir zaman demokrasi olmadı. Olmasın da zaten. Demokrasiyi nasıl algıladığımızla ilgili bir durum bu. Hiçbir parti, hiçbir birey demokrasiyi saymadı şimdiye kadar. Her ne ise. 

Seçim 2018"i şöyle değerlendirmek gerek. İsimler önemli değildir. Önemli olan sistemdir. Ve hala aynı şeyi söylüyorum. Partiler de önemli değildir.

Padişahım!_Çok_geber!
1680


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: 08f6b
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net