umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Deneme
 16-06-2018

Dellidir deli; bellidir işi.

"Deliye her gün bayram" sözünü yanlış anladığımızı düşünmeye başladım. Veya, zaman içerisinde çalışkanlığı-enerji doluluğu kıskanmaktan ötürü, aklı sayrıklarla benzeşim kurarak kötü anlama kaydırmışız gibime geliyor.

Deli; eski anlamı çoşkunluk. Yani, aklını yitirmiş anlamı yok;aksine, enerji doluluğu, hızlılığı ifade eder. O zaman bu ne demek oluyor? Deli, her gün çalışmayı, iş bitirmeyi sever.

Çalışma, öğrenme, iş bitirme durumu; delilik. Normal bayramlarda canımın çok sıkıldığının ayırdına vardım. Olağan  bayram demek; şeker, kurban falan filan... bu tür şeyler canımı sıkıyor. Oradan ayırt ettim.

_Ara not: Dilimizle de oynamışlar. Halk dilini kullanmaktan beri duran kimdir? Olağan ki, ilk başta, gazete yazarları. Roman yazarları, öykü yazarları. Radyo yayıncıları. 

Psikoloji aynı. Bizim dilimiz Arapça olmalıdır diyen yüzlerce kişi tanıdım dolayımda, zaman içerisinde. Avrupai konuşacağım diye yabancı terimleri çok kullanan bir sürü kişi tanıdım, tanıyorum. Tiki dili ve edebiyatı bölüm mezunları tanıdım bir sürü. Bu grup örneklerdeki ortak özellik ise şu: kendini başkalarında farklı göstermek, belki üstün göstermek. Ayrıkçı psikolojiler.

Dellidir deli; bellidir işi.
1676


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: 95685
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net