umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Egitim
 03-06-2018

Eğitim,_Zeka,_Bilim_ve_Bakış_Açıları

Kendimce bir zeka türü tanımladım. Doğasal Zeka. Yani, her şeye uyum sağlayabilen, ve normalde sınıflandırması yapılmış zeka türlerinin hepsini kapsayan ve-ya çok farklı görüngüler sergileyebilen zeka türü.

"Her şeye uyum sağlamak" derken şunu demek istiyorum. Şu: Zeka, uyum sağlayabilme yetisidir. Sayısal, sözel, dilsel, sosyal, sanatsal, duygusal, yönetsel, davranşsal...gibi alanlarda uyum sağlayabilen, çözebilen ve üretebilen.

Ek olarak: Çocukluk; çocuk, doğa içinde kendi doğasını bulabilmelidir. Bu yüzdendir ki çocukluk, okul-dersler açısından baktığmızda, dayatma olmayan fakat yine de çevresel- temel bazı disiplinleri de rahatça verdiğimiz, bir ortamda geçmelidir. Çok erken İngilizce, çok erken testler, çok erken bilişim-kodlama, çok erken din-inanç konuları... çocukların doğalarına en kötü saldrılar durumuna gelmektedir. Çünkü çocuk  henüz daha kendi doğasını keşfetmemiştir. 

-11:17--03:06:2018
_._

Zihin denetimi konusunda birşeyler söylüyorum arada bir. Bir mağdur olduğum konusunu kimseye söylemiyorum. Epeyi bir bilgi elde ettim onlar konusunda. Sağ olsunlar, yöntemler konusunda ileri adımlar atmamı sağladılar. Bu dünyadaki en iyi bilim insanlarının en zeki insanların hep ve her zaman eksik olduğu konular var. Kimisinde çok iyi bir zeka var...fakat çok boyutlu düşünebilme yetileri eksik. Ve hayal güçleri çok da yüksek değil. Ve bilim insanları, bağlı oldukları sermaye grupların hezeyanları ve ilerleyişlerini aslında olumsuz etkileyen kötücül zihin yapıları sebebyle çok da ileri gidemezler. Gerçi, bu "ileri " kavramı kişiden kişiye, kurumdan kuruma değişir fakat evreni boyutlarda ilerleyemezler. 

-1:02--02:06:2018
_._

Saklanmanın en iyi yolu, birçok şeyi göstermektir. 

-0:54--02:06:2018
_._

İzlemenin en iyi yolu izlenmektir. 

-0:53--02:06:2018
_._

Biilim ve teknolojiyi çocukluğundan beri izleyen bir kişi olarak ben, bilim adamı olmayan ben bile tek başıma nerelerde gezebiliyorum! Durum buysa, gerçek bilim ve teknoloji kim bilir nerededir.

-0:51--02:06:2018
_._

Dünya çapında zenginlerin sıralamalarının olduğu listeler yayınlanıyor dergilerde, bir yerlerde. Örneğin ilk 50"deki bir zengini ele alalım. Diyelim ki serveti 150 milyar dolar. Ben bu adamın yerinde olsam, yerin altında çok büyük bir bilim ve teknoloji merkezi-merkezleri kurardım. Bilim ve teknikte çok ileri aşamalara gelirdim. Bilim ve teknolojiye sahip olmak demek her şeye sahip olmak demektir. Ve her şeyin normal insalara sunulması da gerekmiyor. Ve bence bu günün, görünür üniversiteleri, özel veya tam bağımsız bilim-teknoloji kurumları, büyük Internet şirketleri falan filan bilimin kıytırık yanları ile ilgileniyorlar veya öyle gösteriyorlar. 

Eğitim,_Zeka,_Bilim_ve_Bakış_Açıları
1660


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: d3e75
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net