umit-sonmez

  Anasayfa     Mesaj     

 YAZI TÜRLERİ
 Bilim-Teknoloji
 Kadin-Aile
 Deneme
 Yasam
 Siyaset
 Edebiyat
 Ani-Gunce
 Sanat
 Moda
 Kitap_Tanitim
 Sinema
 Tatil-Turizm
 Egitim
 Bilisim
 Mizah
 Dunya
 Din-Teoloji
 Oykuler
 Siirler
 Denemeler
 Sosyal_Bilimler

GOOGLE

Deneme
 28-06-2014

Kırk Haramiler

Babam bana Kırk Haramiler derdi. Kendince haklı sebepleri vardırdı. Sormadım hiç bana neden Kırk Haramiler dediğini. Asmak kesmek kelle uçurmak! Evet. Ben Kırk Haramiler idim.

Geçen, dört kişi bir yerden geliyoruz arabayla. İkisi çakal, birinden emin değilim, bir de ben. Tanrım! Neler öğreniyorum!

İnsanları anlıyorum tabii. Doğal olandan sıkılıyorlar. Veya, hiçbir algı kanalı açılmamış o yana, yani doğal olan tarafa doğru. Doğal olanın ne olduğunu biliyor bir kısmı. Diğer bir kısmı ise doğal olanı çağrıştıranın yanında, bulunduğu ortamda bir örtü, bir kompamzasyon mekanizması gibi görüyor.

Diğer bir başka ikisi fantazyalar aleminde geziyor. Şu ana kadar bahsettiğim, babam ve ben hariç dört kişi, belki biri olmayabilir, veya düz paracı, sürekli parasızlıktan sızlanan insanlar. Bu dört kişinin mal varlıklarını toplasak yaklaşık 2-3 trilyon ediyor.

Sonradan para görmüş kişilerin ortak özelliği midir nedir bilinmez, hepsi de nerde bir fakir var, mesela ben, erkek güzeli sefil ümit hoca, kullanmaya kalkma veya en azından bir örtü niyetiyle kullanılmak maksadıyla araç etmek gibi ortak özellikleri var. Sonradan para gören herkeste bu var.

Geçenlerde bir adam gördümdü, arabasının içinde. Yüz yaşına gelmiş, hala para peşinde koşuyor. Bu, çalışkanlık filan değil tabii. İnsanlarda tanrısallık vardır. Hiçbir insan tanrı olamaz tabii fakat özet niteliğinde birtakım özellikleri tanrısallığı çağrıştırır. İşaret eder. Kişi için para artık önemli değildir aslında. Onun, yani paranın, insana verdiği sonsuzu ele geçirme-sonsuza varma potansiyelidir insanı deli eden, insanlıktan çıkaran. Çok para çarpan çırpan insanları incelediğimde, kazandıkları-çaldıkları paralarla aslında bir şey yapmadıklarını görmekteyim. Yolda yürüyorsun ve güvercinlerin gözlerine bakıp mutlu olamıyorsun. Bakmıyorsun.

Zenginlik hırsıyla burada bir işyeri açan bir çift tanırım. Kadının gözleri içine geçtikçe geçiyor, değil bizlere kendine bile uzaktan ve derinden bakıyor gibi. Bir çukurdan bakar gibi.

5-10 çocuklu imamla evlenen kadının hikayesini duydum. Camii büyük olunca, kadının arkasındaki hırsız hısım akraba böyle bir iş geliştirmişler. Para insanı nasıl ki dinden imandan çıkarırsa, aynı şekilde sokar da dine imana. Bilinmez, insanın nere girdiği.

Babam bana niye “Kırk Haramiler” derdi?.. Pek fazla hırsım yoktu çoğu insanın hırslarına benzer. Bu ona bir nevi tembellik gibi görünürdü. Hem tembel hem sürekli sessiz ve yemek yiyen… Fakat benim aldığım proteini, minerali de kimse almamıştır.

Kırk Haramiler
1383


  EKLENEN YORUMLAR


Doğrulama Kodunu Giriniz: d75ae
Yorum:PANO

Didim Halk Eğitim MerkeziDidim_Resimleri


Tekno DomainlerMy_Eden_Restaurant-Bar-Didim


TÜM PANO

        SimurgKitap
        Yazarkent
        --
        Toplum Düşmanı

CR ©2011-2024 Ümit Sönmez CMS+Author Code V.1.6 umutsonmez2000@hotmail.com by editor@umitsonmez.net